Švedske vlasti objavile su da je širom zemlje zabilježeno oko 30 neobjašnjenih napada na telekomunikacijsku infrastrukturu, većinom uz istu cestu, izvijestio je nacionalni javni servis SVT Nyheter, pozivajući se na istražitelje.
U napadima na telekomunikacijske stubove ništa nije ukradeno, no prerezani su kablovi, a osigurači i druga tehnička oprema uništeni, navodi SVT, prenosi Index.hr.
Švedsko državno tužilaštvo vodi istragu, a istražitelji zasad nisu javno identificirali nijednog osumnjičenika. Napadi su dio šireg trenda sabotaže švedske telekomunikacijske infrastrukture i događaju se paralelno s upozorenjima NATO-ovih saveznika na značajan porast ruskog špijuniranja.
U Evropi su i protivnici 5G tehnologije poznati po napadima na telekomunikacijske stubove jer vjeruju da 5G negativno utiče na ljudsko zdravlje. Napadi su počeli tokom uskrsnog vikenda, ali nisu uzrokovali veće smetnje. Ipak, “ističu se i češći su nego što je uobičajeno”, izjavio je za SVT Roger Gustafsson, šef sigurnosti u Švedskoj upravi za poštu i telekomunikacije (PTS).
Istražitelji pretpostavljaju da iza svih napada stoji isti počinitelj, a meta su bili uglavnom objekti duž autoceste E22. Poznata i kao Evropska cesta, E22 je dio prometne mreže koja se proteže na više od 5300 kilometara te povezuje Ujedinjeno Kraljevstvo na zapadu s Rusijom na istoku.
Švedske sigurnosne službe nadziru istragu, a detektiv Håkan Wessung, voditelj odjela za teške zločine u regiji Kalmar, rekao je za SVT da “ništa ne isključuju”.
