Sigurnost na dalekom sjeveru Evrope važna je za NATO savez. To je pokazala i vježba 25000 NATO-ovih vojnika “Hladni odgovor”, koja je uspješno završena prije dva dana.
Norveška je na ruskom popisu država koje nisu prijateljske. S Rusijom dijeli oko 200 kilometara državne granice na Sjeveru. U doba rata u srcu Evrope, Norvežani pojačano čuvaju tu NATO-ovu i šengensku granicu.
Norvešku granična patrola čuva oko 200 km granice s Ruskom Federacijom. S druge strane je, kažu, važan dio Putinova nuklearnog oružja.
– Vidimo da se Rusija priprema za rat. To znači da putuju okolo, u ribarskim plovilima, ili drugim komercijalnim brodovima. Ucrtavaju u mape kritičnu infrastrukturu u sjevernoj Norveškoj, rekao je Thomas Nilsen, urednik novina “Barents Observer”.
Norvežani su oprezni. Rusi bi u slučaju eskalacije mogli prijeći ovu granicu na sjeveru, kako bi u dubini zaštitili svoj arsenal na poluostrvu Koli. To je nedavno izjavio i komandant norveških oružanih snaga.
– Pomalo je zastrašujuće. Hodamo okolo s dugim cijevima i bojevim municijom. Ali isto tako, ispravno je i važno to što radimo. Posebno ako znamo da Rusija ratuje sa susjednom zemljom, kaže Liv, specijalne jedinice “Granični lovci”.
Njemačka i Norveška dogovaraju ovih dana zajednički svemirski program. Riječ je o satelitskom praćenju – što bi pomoglo u nadzoru sjevernih granica, ali isto tako, istočnog krila NATO saveza.
– Njemačka je naš najvažniji trgovački partner u Evropi, sada vidimo da će postati i najvažnija na području ofbrane. Svemirske aktivnosti postaju sve važnije područje, naveo je Boris Pistorius, njemački ministar odbrane.
Sjever je važan. Uporište nuklearnih podmornica ruske Sjeverne flote, samo je 100 kilometara od ovih ljudi.
– Tražim tragove koji bi mogli ostati za nekim tko je prešao granicu. Pokušavamo otkriti ilegalne prelaske granice, kaže Amalia, specijalne postrojbe “Granični lovci”.
Paze kažu, da u Norvešku ne uđu ljudi u uniformama bez oznaka. Usprkos propagandi s istoka da je NATO oslabio, Norvežani vjeruju da njihove službe sigurnosti sve dobro prate. I nadaju se da će ovdje idućih godina sve ostati mirno, prenosi Hina.
Foto: Freepik
