Danska premijerka Mette Frederiksen predala je kralju ostavku svoje vlade u srijedu nakon što je njena trostranačka koalicija pretrpjela veliki poraz na parlamentarnim izborima, sapćila je kraljevska palača.
Stranke su spremne pokrenuti potencijalno teške i duge pregovore kako bi utvrdile hoće li sljedeću vladu formirati Frederiksen ili neki drugi stranački čelnik.
Na vlasti od 2019., 48-godišnja Frederiksen je u kampanji uvjeravala birače da će njene dokazane liderske sposobnosti pomoći da se država nosi sa složenim odnosima s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom i evropskim odgovorom na rat u Ukrajini.
No, u utorak se suočila s malom izlaznošću i lijevih i desnih birača kojima je najveća briga inflacija, kažu promatrači.
Njeni socijaldemokrati, arhitekti desetljetne države blagostanja, osvajaju 38 mjesta u parlamentu Folketingu, u usporedbi s 50 prije četiri godine, prenosi Hina.
Projekcije medija pokazuju da je lijevi blok nešto ispred desnih suparnika, ali da nema dovoljnu većinu.
Brojni lijevi birači frustrirani su zbog njene migracijske politike koju smatraju preoštrom, a desni je doživljavaju premekanom i neuvjerljivom u rješavanju ekonomskih problema.
– Ona je između čekića i nakovnja, jer su brojke za nju loše, rekao je Andreas Thyrring, partner u konzultantskoj kompaniji Ulveman & Borsting.
Bruxelles je cijenio Frederiksen zbog odlučnosti u pogledu Greenlanda i povećanja vojne potrošnje dok traje rat u Ukrajini. No njen pregovarački stil mnogo si doživljavali preoštrim i Danci su tražili promjenu.
Pokazatelj širokog nezadovoljstva s Frederiksen je i porast popularnosti antimigrantske Stranke danskog naroda (Dansk Folkeparti) koja nakon 90 posto prebrojanih glasova osvaja 9,1 posto glasova, sedam posto više nego na prethodnim izborima.
– Činjenica da smo utrostručili izborni rezultat jasno pokazuje da je Dancima dosta i da puno ljudi želi da Danska krene u drugom smjeru, rekao je šef stranke Morten Messerschmidt.
Foto: Shutterstock
