Predsjednik poslaničke grupe Danskih demokrata (Danmarksdemokraterne), Peter Skaarup, nije uspio osvojiti ponovni izbor u Folketing.
To je potvrđeno nakon što su prebrojani lični glasovi u velikoj izbornoj jedinici Sjælland. Jedini mandat stranke pripao je političkoj glasnogovornici Susie Jessen. Danmarksdemokraterne su nakon izbora u utorak pali sa dva na jedan mandat u toj izbornoj jedinici, piše Ritzau.
Peter Skaarup je bio član Folketinga od 1998. godine. Do 2022. bio je član Dansk Folkeparti, gdje je bio istaknuta figura. Godinama je bio pravni glasnogovornik DF-a.
U junu 2022. Skaarup je napustio DF, a već narednog mjeseca prešao je u stranku Inger Støjberg.
Skaarup je bio prvi član Folketinga koji je predstavljao novu stranku Støjbergove u parlamentu. Bio je jedan od nekoliko članova DF-a koji su prešli u Danmarksdemokraterne.
Skaarup je svoj izlazak obrazložio time da nema povjerenja u vođstvo predsjednika DF-a Mortena Messerschmidta.
– Uvijek sam bio lojalan predsjedniku koji je bio na čelu. Prvo Pia Kjærsgaard, zatim Kristian Thulesen Dahl, a sada kratko vrijeme Morten Messerschmidt. Ali dođe i trenutak kada više ne možete biti lojalni, rekao je tada za DR Nyheder.
Ranije je također bio predsjednik poslaničke grupe Dansk Folkeparti.
Susie Jessen je članica Folketinga za Danmarksdemokraterne od 2022. godine. Ona je kćerka Sørena Espersena, koji je, kao i Skaarup, prešao iz DF-a u Danmarksdemokraterne. Espersen je napustio Folketing u vezi s izborima u utorak.
Susie Jessen, koja je ranije bila zaposlena u DF-u, osvojila je 1.946 ličnih glasova, naspram Skaarupovih 1.874.
Danmarksdemokraterne su na izborima osvojili 5,8 posto glasova. To je pad od 2,3 procentna poena. Stranka je pala sa 14 na 10 mandata u Folketingu.
