Ponedjeljak, 25 Januara, 2021
Naslovnica Aktuelno BH zajednice Predstavljamo: Ribarsko udruženje "BH-Ribari" iz Brandea

Predstavljamo: Ribarsko udruženje “BH-Ribari” iz Brandea

U Brandeu je osnovano udruženje ribara pod imenom “BH-Ribari”. Udruženje je dosada realizovalo nekoliko vrijednih projekata. Vlasnik je vlastitog ribarskog jezera, a u saradnji sa Danskim Crvenim križom iz Jellinga, organizovali su nekoliko druženja sa omladinom i djecom iz azilantskog centra u tom gradu

Bosansko-hercegovačko ribarsko udruženje “BH-Ribari” osnovano je 06. februara 2020 u Brandeu. Udruženje broji 50 članova, pretežno omladine. Članovi glavnog odbora čine: predsjednik Asim Aganebegović, sekretar Adis Džindo i blagajnik Safet Hodžić. Suplementi su Elmedin Bratić, Dževad Džindo i Mehmed Garanović.

Entuzijazam naših članova i ljubav prema ribolovu rezultirali su osnivanjem ribarskog udruženja. To nije bio jednostavan niti lak posao, ali naša želja stvorila je motivaciju koja nas je dovela do konačne realizacije postavljenog cilja. U to smo uložili i naša vlastita sredstva i entuzijazam.

Počelo je time što smo nas nekoliko na Facebooku vidjeli oglas kojim je vlasnik jezera u Brandeu obavijestio javnost da nije u mogućnosti sam održavati to ribarsko jezero. To nam je dalo ideju koju smo u kontaktu sa vlasnikom veoma brzo i realizovali. Nas nekoliko smo se udružili, obavili potrebne predradnje i projekat je uskoro bio ostvaren.

Jezero Udruženja “BH Ribari” u Brandeu (Foto: “BH-Ribari Brande”)

Vlasnik nam je ponudio to jezero bez naknade, ali je pred nas postavio dva uslova i to: Jezero se mora redovno i uredno održavati i čistiti. Drugi uslov je bio da ofarbamo terasu ispred kućice uz samo jezero. Jezero je bilo prilično zapušteno jer se prethodne dvije godine na njemu nije ništa radilo. Mi smo imali i želju i volju da sve to obavimo pa smo se aktivno uključili u taj posao.

Početak nije bio ni malo lak. Nekoliko prvih mjeseci ove godine bilo je hladno i kišovito vrijeme. I pored toga mi smo dolazili na naše jezero i radili onoliko koliko su nam uslovi dozvoljavali. U svemu ovome moramo istaći veliku podršku dvojice ljudi, a to su Edvil i Nezir koji su pored ekonomske podrške učestvovali u svim našim aktivnostima. U jezero smo ubacili ekološku ribu (oko 100 kg), a vrlo malo jezera u Danskoj se bavi ekološkom ribom.

Nakon što smo preuzeli jezero, organizovali smo sastanak na kojem smo se dogovorili o osnovnim zadacima i pravilima udruženja. Naša namjera je bila da nas šestoro, koji su pokrenuli ovu inicijativu budemno jedini vlasnici ali i korisnici jezera bez ikakvih limita. Ipak je prevladalo naše zajedništvo pa smo formirali i proširili naše udruženje. Izabrali smo Glavni odbor, pripremili dokumentaciju i na kraju ozvaničili naš rad time što smo registrovali naše udruženje. Činjenica da cijeli odbor dolazi iz džemata Brande dodatno je ojačalo našu snagu i entuzijazam.

Logo Udruženja “BH Ribari” iz Brandea

Naš poznanik i prijatelj Hamdija Maslo radi u Crvenom križu u Jellingu pa smo i njega angažovali da nam pomogne oko omasovljenja članstva. On je dobio saglasnost svog rukovodstva i uskoro smo iz njihovog sastava dobili novih 30 članova, uz napomenu da će taj broj sigurno rasti. Ovo je postignuto uz zajednički cilj i interes da se azilanti iz Centra Jelling organizuju i aktivno uključe u rad sa nama.

Ubrzo smo organizovali dva druženja sa omladinom iz tog centra, a rezultati toga su nam dali novu snagu da te aktivnosti nastavimo. Cilj nam je, da se omladina druži u prirodi i da im na ovaj način ponudimo alternative mimo azilantskog centra. Dosada je sve uspješno odrađeno, i svi smo zadovoljni, a djeca i omladina već pitaju ”kad ćemo opet na jezero?”

U sve ove aktivnosti želimo uključiti i druge građane iz našeg džemata, ali i susjednih gradova. Røde Kors Jelling nam je defenitivno pružio veliku podršku i digao naše udruženje na viši nivo. Uspješnom realizacijom ovog zadatka naši apetiti i ciljevi su porasli.

Jezero je bilo prilično zapušteno prije nego što smo ga preuzeli (Foto: “BH-Ribari Brande”)

Namjeravamo organizovati akciju kupovine jednog manjeg broda, kojim bi se kvalitet naših aktivnosti podigao na viši nivo. Brod bi se koristio na moru, za izlete i ribarske ture naših članova.

Za svaku aktivnost neophodna su i materijalno-finansijska sredstva. Za sada se finansiramo vlastitim ulaganjima i članarinom, a imamo namjernu tražiti sponzore i sredstva iz fondova predviđena za ove namjene.

Članarina iznosi 600 kruna godišnje za odrasle a za djecu i penzionere 200 kruna. Svaka uhvaćena riba plaća se 40 kruna po kilogramu. Za goste, koji nisu članovi udruženja svaka upecana riba plaća se 60 kruna po kilogramu.

Naše udruženje možete pronaći na Facebooku u grupi: “BH Ribari Brande”

U fotogaleriji pogledajte slike sa zadnjeg druženja na jezeru sa djecom i omladinom iz azilantskog centra Jelling.

Safet Hodžić / BH Glas

Foto: “BH Ribari Brande
Foto: “BH Ribari Brande”
Foto: “BH Ribari Brande”
Foto: “BH Ribari Brande”
Foto: “BH Ribari Brande”
Foto: “BH Ribari Brande”
Foto: “BH Ribari Brande”
Foto: “BH Ribari Brande”
Foto: “BH Ribari Brande”
Foto: “BH Ribari Brande”
Foto: “BH Ribari Brande”
Foto: “BH Ribari Brande”
- Advertisment -

Najnovije

Restorani u Dubaiju nude popuste vakcinisanima od koronavirusa

Tri restorana u Dubaiju nude popuste gostima vakcinisanim protiv koronavirusa, objavljeno je na društvenim mrežama u trenutku kada taj emirat usporava vakcinaciju...

Salkić: Dodik je zadnji koji ima pravo pozivati bilo koga da se izvini bilo kome

Potpredsjednik RS Ramiz Salkić izjavio je danas da je Milorad Dodik zadnji koji ima moralno pravo pozivati bilo koga da se izvini...

Podjeljene stipendije za 1.800 jetima – bez jednog ili oba roditelje (foto)

Podjela novčanih stipendija za 1.800 jetima širom Bosne i Hercegovine, završena je krajem prošle sedmice, a zahvaljujući stranim i domaćim donatorima MFS-EMMAUS...

Ruski brod koji treba završiti Sjeverni tok 2 stigao u Dansku

Ruski brod koji treba dovršiti plinovod Sjeverni tok 2 u danskim vodama Baltičkog mora stigao je na to područje uprkos prijetnji novim...