Danska političarka iz redova socijaldemokrata Mette Frederiksen rekla je da je postigla dogovor o formiranju nove koalicijske vlade lijevog centra, zadržavši vlast nakon krize s američkim predsjednikom Donaldom Trumpom po pitanju budućnosti Grenlanda.
Sporazum o manjinskoj vladi daje Frederiksen treći uzastopni premijerski mandat, okončavši mjesece nesigurnosti nakon izbora u martu u kojima je 12 stranaka osvojilo mjesta u danskom parlamentu.
“Vidjela sam se s njegovim visočanstvom kraljem i najavila da vlada može biti formirana nakon dugačkih pregovora” rekla je Frederiksen novinarima.
Njena lijevo-centristička koalicija izgubila je većinu na izborima 24. marta, kad su Danci izrazili nezadovoljstvo zbog visokih troškova života, iako je Socijaldemokratska stranka ostala najveća skupina u parlamentu sa svojih 38 od 179 mjesta, u odnosu na 50 mjesta koliko je imala ranije.
Nakon dva mjeseca pregovora u kojima su i socijaldemokrati i desničarski Liberali pokušali stati na čelo nove vlade, 48-godišnja Frederiksen uspjela je osigurati potrebnu podršku stranaka u parlamentu.
Načelni vladini prioriteti bit će predstavljeni u utorak, dok će ministri biti imenovani u srijedu, rekla je Frederiksen.
Vladina trenutačna lista prioriteta uključuje diplomatske pregovore o Grenlandu koji je Trump zaprijetio anektirati te brzo jačanje danske vojske s obzirom na pogoršanje sigurnosne situacije u Ukrajini, prenosi Hina.
