Danska će dobiti novu vladu koju čine Socialdemokratiet, SF, Moderaterne i De Radikale.
Gotovo deset sedmica nakon parlamentarnih izbora, Danska je konačno dobila novu vladu.
Mette Frederiksen ponovo će obavljati funkciju premijerke.
Ona je u ponedjeljak navečer obavijestila danskog kralja Frederika X da formira vladu sastavljenu od Socijaldemokrata, SF-a, Moderaterna i Radikale Venstre.
To je izjavila novinarima ispred kraljevskog broda Dannebrog u Odenseu, gdje trenutno boravi kraljevski par, piše Ritzau, prenosi Berlingske.
– Obavijestila sam kralja da nakon dugih pregovora postoji osnova za formiranje vlade – rekla je Mette Frederiksen.
Program nove vlade bit će predstavljen u utorak, dok će ministri biti predstavljeni u srijedu.
– To je program koji je dobar za ljude koji žive u Danskoj, za generacije koje dolaze, ali i za životinje – kazala je premijerka.
Dodala je da je tokom pregovora bilo mnogo izazova, ali da je bilo važno postići dogovor.
– Živimo u najboljoj zemlji na svijetu i imamo jednu od najboljih demokratija. Ako mi političari, iako u parlamentu imamo 12 stranaka, ne možemo riješiti ovaj zadatak, onda ne znam šta bi građani mogli očekivati od nas.
– Zato je formiranje vlade bila obaveza, a novi izbori nisu dolazili u obzir. Građani odlučuju na izborima – poručila je.
U saopćenju danske kraljevske kuće navodi se da će kralj u srijedu prijepodne primiti novu vladu u Amalienborgu.
Također je potvrđeno da nova vlada ima podršku parlamentarne većine, iako nije precizirano koje će stranke činiti njen parlamentarni oslonac.
Socijaldemokrati, SF, Moderaterne i De Radikale zajedno imaju 82 zastupnička mandata.
Kako bi osigurali većinu, bit će im potrebna podrška, između ostalih, i Enhedslisten, koja ima 11 mandata.
Na Facebook stranici Enhedslistena objavljeno je da Dansku u utorak očekuju „velike vijesti“.
Enhedslisten je u ponedjeljak navečer bio posljednja stranka koja je učestvovala u pregovorima u Marienborgu.
Neposredno prije nego što je pregovarački tim stranke napustio Marienborg, Mette Frederiksen je krenula prema Odenseu.
U završnim pregovorima učestvovala je i Alternativet, iako njeni predstavnici nisu bili prisutni u Marienborgu u ponedjeljak.
Od oko 13 do 18 sati predstavnici SF-a, Moderaterna i De Radikale vodili su završne razgovore s Mette Frederiksen.
Ovi pregovori o formiranju vlade bili su najduži u historiji Danske i protekli su kroz tri kruga konsultacija kod kralja.
Dosadašnji rekord zabilježen je 2022. godine, kada je prošlo 42 dana od izbora prije nego što je Mette Frederiksen objavila da može formirati vladu.
Tada je nastala SVM-vlada.
Sama vlada formirana je dva dana kasnije, odnosno 44 dana nakon izbora.
I ovoga puta Frederiksen slijedi sličan model, predstavljajući novu vladu tokom nekoliko dana.
Mette Frederiksen je na čelu danske vlade od 2019. godine, a sada započinje svoj treći premijerski mandat.
Foto: Getty Images
